Húsgombócos paradicsomleves


Ez a recept úgy született, hogy a töltött paprika leveses változatát alakítottam át, a saját igényeinknek megfelelően. A töltött paprika ízvilága rendben van, de a megtöltött paprika soha, senkinek nem kellett, tehát azt mindig ki kellett dobni. Ezért kitaláltam azt, hogy nem teszek bele x darab paprikát, töltve, csak egy darabot, az íze kedvéért, a darált húst pedig gombócok formájában egyszerűen belefőzöm a levesbe. Ez így nagyon bevált. 


Hozzávalók:
1 liter paradicsomlé, lehetőleg házi,
1 liter víz,
35 dkg darált hús,
5 ek. rizs,
1 zöld paprika,
só, bors, cukor
1 ek. liszt, kevés olaj
1 friss, vagy szárított zellerszár





Elkészítés:
Először elkészítjük a rántást. Felöntjük a vízzel, beletesszük a paprikát, felforraljuk. Amíg felfő, addig elkészítjük a gombócokat. A darált húst ízesítjük sóval, borssal, majd belevegyítünk 3 ek. rizset. Vizes kézzel diónyi gombócokat formálunk belőle, majd megfőzzük. Amikor már majdnem teljesen megfőttek, beletesszük a maradék rizst a levesbe, beletöltjük a paradicsomlevet, beledobjuk a zellerszárat. ízesítjük sóval, cukorral.

Túró rudi torta

Hozzávalók:
Tészta:  
10 dkg étcsoki, 
10 dkg vaj,
10 dkg cukor,
2 tojás, 
10 dkg liszt

Töltelék:
50 dkg tehéntúró,
2 dl tejszín,
20 dkg porcukor,
1 cs. tejszínhabfix,
2 cs. vaníliás cukor,
3 dl baracklekvár,
1 cs. zselatin,
pici víz

Tetejére:
10 dkg étcsoki, 
1 ek, olaj, 
3 db. túró rudi félbe vágva


Először elkészítjük a torta alját. A csokit megolvasztjuk gőz felett, majd beletesszük a vajat, cukrot, majd a tojásokat, végül a lisztet. Vajazott, lisztezett, 23 cm átmérőjű, kapcsos tortaformában megsütjük.  
Amíg sül, elkészítjük a tölteléket. A tejszínt felverjük a tejszínhabfixszel, a tehéntúrót összekeverjük a porcukorral, vaníliás cukorral, majd a kettőt óvatosan összevegyítjük. A zselatint egy pici vízben feloldjuk, felét a túrós masszához adjuk, másik felét a lekvárba keverjük. A lapra rákenjük a túrós töltelék felét, majd rákenjük a lekvárt. Hűtőbe tesszük egy félórára.
Erre jön a tehéntúrós töltelék másik fele. Ismét hűtőbe tesszük legalább egy félórára. A csokit gőz felett felolvasztjuk, beletesszük az olajat. Hagyjuk keveset hűlni, majd rátöltjük a hideg tortára.
Félbe vágott túró rudival díszítjük. Forró vízbe mártott késsel szeleteljük, hanem a csoki megtöredezik.
Akinek nincs ideje, annyit tenni-venni a hűtőbe, a másik lehetőség az, hogy összekeveri a túrós masszával a lekvárt.  

Pepita keksz


Hozzávalók:
20 dkg liszt,
2 tojás,
10 dkg cukor,
2 dkg kakaó,
fél vaj,
5 dkg mogyoróvaj,
1/2 cs.sütőpor,
1 cs. vanília,
5 dkg darált mogyoró,
8-8 dkg fehér, fekete étcsoki darabolva

   
Elkészítés:
A tojást a cukorral, vaníliás cukorral mixerrel habosra kavarjuk, hozzáadjuk a puha vajat és a mogyoróvajat. A lisztet a sütőporral, kakaóval, darált mogyoróval összevegyítjük, majd a masszához adagoljuk. Közben hozzáadjuk a darabosra vagdalt csokikat is. Egy tömör, formázható tésztát kell kapjunk. Kb. 5 cm átmérőjű hengert formázunk, és betesszük a hűtőbe legalább egy félórára. Pihentetés után 2 cm vastagságú korongokat vágunk, majd kézzel kissé meglapítjuk. Sütőpapírral bélelt, előmelegített sütőben megsütjük. Zárt dobozban egy hétig is eláll, persze ha el nem fogy addig. :)
A képen éppen egy mazsolával készült variáció látható, azért nem pepita. (a fehér és fekete étcsoki helyett tettem a mazsolát, a többi hozzávaló változatlan.

Zöldborsóleves csipetkével


Hozzávalók:
2 l víz
30 dkg zöldborsó (konzerv vagy fagyasztott)
1 szál sárgarépa
1 kisebb fej hagyma
1 csokor petrezselyemzöld
1 dl tej
só, 1 ek ecet, 
kevés olaj,
1 ek. liszt
Tálaláshoz tejföl.
 
Csipetkéhez (inkább a nokedlire hasonlít)
1 tojás
csipet só
annyi liszt amennyit felvesz
 
Elkészítés:
Amennyiben konzerv zöldborsót használunk, úgy megdinszteljük  a sárgarépát és a hagymát, meghintjük a liszttel, majd felöntjük forró vízzel, megsózzuk és készre főzzük. A víz rátöltésénél vigyázzunk, mert hirtelen összecsomósodhat a liszt, úgyhogy kavargatni kell. Beletesszük a zöldborsót is (én a levet nem szoktam felhasználni, de ki, ahogy gondolja), amíg együtt felfőnek, addig elkészítjük a csipetkét. A tojást a liszttel elkeverjük, állagát tekintve, addig kell  hozzáadni a lisztet, amíg a massza elválik az edény falától. Kiskanál segítségével beleszaggatjuk a levesbe, majd kb. öt perc alatt készre főzzük. Ízesítjük az ecettel. Egy kisebb tányérkába beletöltjük a tejet, majd a forró levesből belekanalazunk, majd óvatosan, kavargatás mellett beleöntjük a levesbe. Megszórjuk a felaprított petrezselyemzölddel, tálaláskor tejfölt teszünk bele.
Amennyiben fagyasztott vagy zsenge zöldborsót használunk, a többi zöldséggel együtt a borsót is megdinszteljük, a további művelet azonos a fentebb leírtakkal.

Erdei gyümölcsös torta, sütés nélkül


~saját recept~
 
Mostanában rákaptam a kekszalapú torták készítésére, mert nagyon hamar megy, nem kell sütni. A krém az szerint készül, hogy éppen mi van otthon. De mindenképpen mindig más és más, hogy ne legyen unalmas. Most éppen volt egy kevés tehéntúró, és egy csomag fagyasztott erdei gyümölcs, meg még egyebek is, ezeket összeházasítottam, a következőképpen.
 
Hozzávalók a kekszalaphoz:
20-25 dkg darált háztartási keksz,
2 ek. cukor,
5 dkg vaj,
2-3 ek. keserű kakaópor,
2 dl víz, vagy tej, vagy vegyesen
 
Erdei gyümölcs krém:
25 -30 dkg tehéntúró,
10 dkg porcukor,
150 ml tej,
egy tasak tejszínhabpor,
1 cs. tejszínhabfix,
40 dkg fagyasztott erdei gyümölcs,
1 cs. zselatin
Tetejére valamilyen gyümölcslekvár, illetve díszítéshez néhány szem gyümölcs.
 
A vizet (tejet) feltesszük a cukorral, vajjal melegedni. Addig hagyjuk, amíg elolvadnak. A kekszet a kakaóval összekeverjük, majd hozzáöntjük a folyadékot. Amennyiben ez a folyadékmennyiség nem lenne elég, nyugodtan lehet még tenni hozzá, amíg a megfelelő állagot kapjuk. A tortaforma alját megszórjuk kevés keksszel, hogy ne ragadjon le az alapunk.
A tehéntúrót a porcukorral mixer segítségével összedolgozzuk. Egy másik edényben elkészítjük a tejszínhabot a tasakon levő előírás szerint, hozzáadva a tejszínhabfixet.
A gyümölcsöt pár órával a felhasználás előtt kiolvasztjuk, a levében feloldjuk a zselatint a felhasználási utasítás szerint.
Összekeverjük a tejszínhabot a tehéntúróval, majd hozzáadjuk a gyümölcsöt és a zselatinos levet. A gyümölcsöt össze lehet előre is valamennyire törni, vagy ezt az egészet összeöntve mixerrel összekavarni. Én az utóbbi szerint szoktam eljárni. Nem kell megijedni attól, hogy az így kapott egyveleg nem túl sűrű, majd a zselatin megteszi a hatását.
Ráöntjük a kekszalapunkra és legalább 4 órára hűtőbe tesszük.
 
Fogyasztáskor ráteszünk néhány szem gyümölcsöt, majd nyakonöntjük a lekvárral. 
 
 

Párolt zöldségek, sajtos hústekerccsel

Most már nem emlékszem pontosan, hogy a képen látható adag párolva, vagy grillezve volt, de mindkét variációt ajánlom kipróbálásra.



Hozzávalók egy adaghoz:
2 közepes krumpli,
4 szelet cukkini,
1 kisebb sárgarépa,
1 szelet csirkemell filé, 
1 szelet sajt, 
1 szelet bacon,
só, csirkefűszer





Elkészítés:
A meghámozott zöldségeket megpároljuk. Amíg párolódnak, addig elkészítjük a húsokat is. A csirkemellet jó vékonyra kipotyoljuk, rátesszük egy szelet baconre, befűszerezzük, ráteszünk egy szelet sajtot, feltekerjük, ha szükséges megtűzzük hústűvel. Egy kisebb tepsiben, fólia alatt megsütjük a sütőben. Amikor már megpuhult, levesszük róla a fóliát és pár perc alatt pirosra sütjük.



Kolbászos sárgaborsó krémleves

~saját recept~
Hozzávalók:
 
250 gr. száraz sárgaborsó,
1 szál sárgarépa,
1 kisebb zöld paprika,
1 kisebb fej hagyma,
diónyi zeller,
1 db krumpli,
1 dl tejföl,
só, bors,
2.5 l víz
2 szelet kenyér
arasznyi kolbász+ egy ek. olaj
 
Elkészítés:
A sárgaborsót előző este beáztatjuk, főzés előtt leszűrjük, megmossuk, majd hideg vízben feltesszük főni. A főzés közben keletkezett habot leszedjük róla. Amikor félig kész van, akkor beletesszük a nagyobb darabokra vágott zöldséget. Sózzuk, borsozzuk, készre főzzük. Hagyjuk valamennyit hűlni, majd turmix, vagy botmixer segítségével pürésítjük. Annak függvényében, hogy ki mennyire krémesen szereti, azzal arányosan töltse a víz mennyiségét. Visszatesszük a tűzhelyre, még egyet lobbantunk rajta.
A kenyeret apró kockákra vágjuk, majd egy serpenyőben olaj nélkül, sűrűn kavargatva megpirítjuk.
A kolbászt hosszában kettévágjuk, vékony szeletkékre vágjuk, majd az olajon egy kicsit megsütjük. Tálaláskor beletesszük a tejfölt, a kenyérkockákat, valamint a kolbászt.

Besamel mártásos rakott krumpli, hús nélkül

~saját recept~

Valószínű a cím olvasatára sokan nagyot néznek, vagy a besamelmártás miatt, vagy a hús nélkülisége miatt. Az én ízlésvilágomnak, rakott krumpli terén, legfőképpen ez a változat jön be, amikor már valamilyen hús, kolbász van benne, az nem annyira ízlik. Ez tényleg csak az én ételem, más nem szereti a családban, de sebaj, attól én még magamnak szoktam készíteni. :)

 

Hozzávalók: 4 személyre

1 kg krumpli

5 tojás

2 ek. vaj

 

Besamelmártás:

2 ek. liszt

2 ek. vaj

½ l tej

1.5 dl tejföl


 

Opcionálisan reszelt sajt a mártásba, illetve a tetejére.

 

Elkészítés: 
A megmosott krumplit héjában, sós vízben megfőzzük, egy másik edényben a tojásokat is. Amíg a krumpli hűl, addig elkészítjük a besamelmártást. A tejet felmelegítjük, majd félretesszük. A vajat egy edényben felforrósítjuk, majd beletesszük a lisztet. Folyamatosan kavarjuk, mert hamar megég. Amikor már aranysárga színe lett hozzáöntjük a tej egyharmadát, majd kézi habverővel kavargatjuk. A tejet lassan hozzáadagoljuk, addig főzzük a mártást, amíg besűrűsödik, ekkor hozzáadunk egy dl tejfölt, és a sót. Ezzel is lobbantunk egyet-kettőt rajta. A krumplit kéz melegen meghámozzuk, majd tojásvágóval felkarikázzuk, avagy még egyet fordítva rajta, felhasábozzuk. A tojásokkal szintén így járunk el, egyet csak felkarikázunk, az kerül a tetejére.

Veszünk egy megfelelő méretű edényt, az aljába teszünk két evőkanál vajat, egy kicsit megolvasztjuk, majd elkezdjük összerétegelni a hozzávalókat. Az aljára krumpli kerül, rá egy tojás feldarabolva, majd jó bőven a besamelmártásból rákanalazunk egy adagot. Addig ismételjük a műveletet, amíg minden hozzávaló elfogy. Természetesen vigyázunk az adagolásnál, hogy minden réteghez arányosan jusson. A legvégén a felkarikázott tojással megkoronázzuk az ételünket, rátesszük a maradék tejfölt. Akinek van ideje és türelme, nyugodtan beteheti a sütőbe is, de nekem gázsütőm van, amit előre be kellene melegíteni és csak ezért az ételért nem feltétlenül melegítem be, így hát a kályhán melegítem össze. Nyilván, ha valaki a sütőbe szeretné tenni, úgy hőálló edénybe tegye már a legelején az ételt.  

 

Töltött, sajtos kifli

Hozzávalók:

1/2 kg liszt,
1.5 dl. langyos tej,
1 dl langyos víz,
1/2 kocka friss élesztő,
1 evőkanál cukor,
1.5 kávéskanál só,
4 evőkanál olaj,
1 evőkanál tejföl

Töltelék: 10-15 dkg darált sonka, 15 dkg reszelt sajt, 4 ek. ketchup, 1 ek. oregano
A tölteléket én találtam ki, a mennyiségeket variálni lehet, a lényeg, hogy egy összeálló, de mégis kenhető állagú masszát kapjunk. Lehet bele tenni reszelt, főtt tojást, ketchup helyett majonézt, fő a változatosság. :)  
A lekenéshez: 1 tojás sárgája, 1 ek. tej, csipet só.
Tetejére: reszelt sajt.

Az élesztőt a cukorral folyékonnyá dolgozzuk, majd felöntjük a langyos tejjel, hagyjuk felfutni. Azután a hozzávalókat összedolgozzuk, majd meleg helyen kétszeresére kelesztjük. Mikor megkelt, lisztezett felületre borítjuk, és  elfelezzük a tésztát. Egyenként kb. 25 cm átmérőjű kört nyújtunk, mintha pizzát szeretnénk sütni. A tésztát négybe, majd a kapott negyedeket félbe vágjuk, így 8 darabot kapunk. 

A töltelékhez a hozzávalókat összekeverjük, majd a kapott háromszögek széles részére halmozunk egy-egy kávéskanálnyit. Feltekerjük a csúcsa irányába. Sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük és így még 10-15 percet kelesztjük. Ezután a tojássárgáját eldolgozzuk a tejjel és a sóval, majd lekenjük a kifliket, végül megszórjuk a sajttal. Előmelegített sütőben aranybarnára sütjük.