Fetasajtos zöldségtál

Mostanában egyre inkább kívánom az ehhez hasonló könnyű, tavaszi salátákat. Ezzel is úgy vagyok, hogy elkészítem, de rajtam kívül nem kell senkinek, na nem azért, mert ehetetlen, csak egyszerűen nem szeretik :)

~saját recept~

Hozzávalók 2 adaghoz:
2 db paradicsom,
két maréknyi aprított káposzta,
1 db zöldpaprika,
1db sárgarépa,
5 dkg feta sajt
1 szelet pirítós,
1 ek. szárított csombor,
2 ek. olívaolaj

Elkészítés:
A paradicsomot, paprikát felkockázzuk, a répát lereszeljük, a káposztát legyaluljuk.  A fetát és a szelet pirítóst felkockázzuk.  A zöldségeket egy tálban  összekeverjük, meglocsoljuk az olajjal, majd a végén hozzáadjuk a kenyeret és a sajtot. Óvatosan keverjük össze, ne törjük szét a sajtot!

Kolbászos tekercs

Ez egy kiváló sörkorcsolya, aminek az elkészítése nagyon egyszerű, hiszen nem saját készítésű tésztát használtam fel, hanem fagyasztott, leveles tésztát. A siker garantált, a bókokat csak be kell zsebelni. :)

Hozzávalók:
egy csomag fagyasztott leveles tészta,
15 dkg reszelt sajt,
20 db sörkolbász,
3-4 ek. ketchup,
1 kk. oregano,
1 kk. csombor,
2 ek. ajvár szósz, vagy valamilyen más csípős szósz





Elkészítés:
A leveles tésztát, 2-3 órával felhasználás előtt kivesszük a fagyasztóból, szobahőmérsékleten hagyjuk kiolvadni, az sem baj, ha még nem melegedik át teljesen, ha még kicsit hideg. Erre menet közben jöttem rá. A reszelt sajtot összekeverjük a ketchuppal és a fűszerekkel, majd ezzel megkenjük a tésztánkat. Egyet csavarunk a tésztán, majd elhelyezünk egy sor kolbászt. Tovább tekerjük, majd amikor már egy csavarásnyi lenne a tésztából, ismét jön egy sor kolbász, aztán teljesen felcsavarjuk az egészet. Lehetőleg minél szorosabban csavarjuk. Ha mégis túlmelegedett volna a tésztánk, akkor tegyük egy félórára a hűtőbe. Másfél centis szeleteket vágunk, majd megsütjük. Attól függően, hogy mennyien szeretik a csípős ízvilágot, egy pár darabot megkenünk a csípős szósszal. 


Paradicsomos csirke, rizses körettel

Ez a recept egy hirtelen ötlettől vezérelve született egy este, amikor nem tudtam mi legyen a vacsora. Szétnéztem a fagyasztóban és találtam egy kisebb adag apróra vagdalt csirkehúst. A megszokott paprikás, tejfölös csirkén túl, valami mást szerettem volna. Ötleteltem, aztán ez lett belőle.
Hozzávalók:
30-35 dkg vagdalt csirkehús,
2 ek. sűrített paradicsom,
1 ek. szárított bazsalikom,
1 ek. liszt,
kevés gulyáskrém,
só, bors, 2 ek olaj
Köret:
2 dl rizs,
fél zöldpaprika,
egy kisebb fej hagyma,
1-1.5 kk. vegeta,
2 ek. olaj,
4 dl víz
Elkészítés:
A húst 2x2 cm kockákra vágjuk, majd kevés olajon fehéredésig pirítjuk, majd felöntjük kb. 2 dl forró vízzel. Ízesítjük a fűszerekkel. Amikor a hús megfőtt, a paradicsompürét elkeverjük a liszttel és 2 kanál vízzel, majd ráöntjük a húsra. Beletesszük a bazsalikomot,  majd kavargatás mellett hagyjuk besűrűsödni a szószt.
Amíg a hús fő, addig elkészítjük a köretet. A hagymát és paprikát apróra vágjuk, majd az olajon megdinszteljük. Amikor már jó üveges, akkor beletesszük a rizst és pár percig azt is pirítjuk. Kavargatni kell, mert hanem megég. Felöntjük 4 dl. forró vízzel, ízesítjük.
Tálaláskor kis fészket készítünk a rizsből, abba tesszük a húst. 

Házi csoki

Gondolom mindenki próbálkozott már házi csoki készítéssel és van is egy jól bevált receptje. Én most az enyémet szeretném megosztani. Azoknak ajánlom, akik nem szeretik, ha túl édes.

Hozzávalók:
50 dkg tejpor, (26%-kos volt az enyém)
fél vaj, vagy margarin,
20 dkg cukor,
3-4 kanál keserű kakaópor,
1.5-2 dl víz, 
5 dkg darált dió/mogyoró, vagy két marék mazsola

Elkészítés:
A vizet a cukorral feltesszük melegedni, majd beletesszük a vajat. Addig hagyjuk, amíg a cukor és a vaj elolvad. Néha megkavarjuk. Addig a tejport a kakaóval óvatosan összekeverjük. Van aki arra esküszik, hogy meg kell szitálni a tejport, aki gondolja tegye meg, én nem szoktam, és mégsem lesz csomós, ami nyilván függ a tejportól is. Félrevesszük a szirupot és pár percet hagyjuk hűlni. Egy kanállal összekeverjük a kakaós tejport a sziruppal. Egyszerre nem szoktam beletölteni az összes szirupot, csak annyit amennyit éppen felvesz a szirup, majd jöhet egy újabb adag. Azért is ajánlatos így tenni, mert a tejpor és a vaj zsírosságától függően az is lehet, ha nem fog az összes szirup kelleni. Menet közben hozzátesszük a diót/mogyorót, mazsolát. A dió vagy mogyoró eléggé megsűrűsíti, ezért ha véletlenül túl híg lenne a massza, akkor ezzel lehet javítani az állagán. Akkor jó a massza, ha keverge-
tés közben már elválik az edény falától, nem ragad túlságosan. Egy edényt kibélelünk átlátszó háztartási fóliával, majd beletöltjük a csokit. Pár órára hűtőbe tesszük, majd tetszés szerinti méretre és formára vágjuk. A képen éppen durvára vágott mandulával szórt variáció van.

"Puffos" palacsinta- avagy amerikai palacsinta

Nemrég kaptunk rá erre a palacsintára, a hagyományos már kissé unalmas. Természetesen ennek is több variációja létezik, mindenki eldöntheti melyiket választja, valamilyen szempont szerint. Újabban a lányom szereti sütögetni, jól elboldogul vele. 

Hozzávalók:
13 dkg liszt,
2-2.5 dl tej (vagy natúr joghurt)
5 dkg vaj,
5 dkg cukor,
2 tojás,
egy cs. vaníliás cukor,
csipet só,
fél kk. sütőpor,
2 dkg darabolt étcsoki és/vagy mazsola
(a mérettől függően 6-8 db lesz belőle)
olaj a sütéshez

Elkészítés:
Felverjük a tojásfehérjét kemény habnak. Egy másik tálba tesszük a tojássárgáját, hozzáadjuk a cukrot, a vaníliás cukrot, egy csipet sót, vajat. Habosra keverjük habverővel. Ezután beletesszük a sütőporos lisztet, hozzáadjuk a tejet vagy joghurtot és simára keverjük. Ekkor már jó sűrű a massza. Ezután óvatosan összekeverjük az egészet a felvert tojás fehérjével, beletesszük a csokidarabokat és/vagy mazsolát. Nagyon kevés olajat teszünk a serpenyőbe, jól felforrósítjuk, majd egy kisebb merőkanálnyit teszünk a serpenyő közepébe, 1-2 perc alatt mindkét oldalát megsütjük. Tehát ezek nem szokványos, serpenyő méretű palacsinták, hanem mini adagok. 
Megszórhatjuk porcukorral, leönthetjük csokiöntettel, vagy ha mazsolát tettünk bele, akkor inkább valamilyen savanykás lekvár illik hozzá. Az amerikaiak áfonyaszemekkel megszórva és juharsziruppal leöntve fogyasztják. Tutira fincsi. 😋





Rizibizi, panírozott halfilével

Már nagyon nem tudtam mit kitalálni, köretnek a hal mellé, általában krumplit szoktunk hozzá enni, de azt már kezdtem unni. Így jött az ötlet erre a receptre, amit csak úgy összedobtam, sehonnan nem inspirálódtam a hozzávalókat illetően. Akkor ugye a saját recept kategóriába kell sorolni? :)

Hozzávalók a rizibizihez:
4 személyre
2 dl rizs,
1 bögre zöldborsó,
3 főtt tojás,
1 dl majonéz,
1 dl tejföl,
2 ek vaj,
só, bors

Kb. 400 gr bármilyen fagyasztott panírozott halfilé, amit a csomagoláson levő utasítások szerint elkészítünk.

Elkészítés:
A rizst dupla mennyiségű sós vízben feltesszük főni. A zöldborsót a felolvasztott vajon kicsit megdinszteljük, sózzuk, majd felöntjük 2-3 dl forró vízzel, puhára főzzük. Lehet konzerv zöldborsót is használni, akkor csak a levet kell leszűrni róla. Az előzetesen megfőzött tojásokat tojásszeletelőn felaprítjuk, mindkét irányba, hogy apró darabokat kapjunk. A majonézt a tejföllel összekavarjuk, majd a többi hozzávalóval összevegyítjük. Fogyasztás előtt javasolt egy órát hűtőben tartani, hogy az ízek jól összeérjenek.

Füstölt húsos tárkonyos leves

Ez a leves egy nagy kedvenc a családban, mindenki nagyon szereti. Nagyon egyszerű elkészíteni, nem is kell hozzá sok minden, mégis a tárkony és füstölt hús kombinációja egy finom ízvilágot kölcsönöz az ételnek. 

Hozzávalók:
20-25 dkg füstölt hús,
3 ek rizs,
egy púpozott ek. aprított tárkony,
1 ek. liszt,
1 mk. pirospaprika,
1 tojássárgája,
1 dl tejföl,
2.5 l víz

Elkészítés:
A füstölt húst felkockázzuk, odatesszük főni. Amikor már majdnem megfőtt a hús, beletesszük a  rizst.
Miután a rizs is megfőtt, elkeverjük a lisztet, a paprikát és a tejfölt a tojássárgával, belemerünk a levesből, majd folytonos kavargatás mellett visszacsorgatjuk a levesbe. Egy-két percig főzzük, majd a végén beletesszük az aprított tárkonyt. A sózásnál vegyük figyelembe a hús sósságát! Személy szerint sós ecetbe eltett tárkonyt szoktam használni, de frisset is lehet, vagy szárítottat, abban az esetben egy ek. ecet jár a levesbe.

Francia salátával töltött paradicsom

Ez volt nálunk a húsvéti előétel. Osztatlan sikert aratott, remélem más is kedvet kap az elkészítéséhez.
Mivel mifelénk az ünnepi ebédek 90%-ban a húsleves dominál, adva van a főtt zöldség, aminek az egyik elterjedt felhasználási lehetősége a francia saláta. De azért, hogy ne legyen unalmas, kitaláltam, hogy beletöltöm a paradicsomba, így jól is mutat és finom is.
Egyébként ha nem főztünk húslevest, akkor is lehet ilyent készíteni, vagy zacskós, fagyasztott zöldségekből, vagy frissből.

Hozzávalók:
4 szál sárgarépa,
1 szál petrezselyem,
2 marék zöldborsó, (ezt nem főzzük bele a levesbe, hanem külön)
2-3 db krumpli,
1 db alma,
2 db ecetes uborka, 
2 dl majonéz, 
1 dl tejföl,
2 főtt tojás
só, bors, 1 ek. mustár
5 db érett, de kemény paradicsom (illetve ahány személyre terítünk, de ebből az adagból több is kijön)

Elkészítés:
A főtt zöldségeket, almát, uborkát, tojást tetszés szerinti formára és méretre vágjuk, összekeverjük a majonézt a tejföllel, majd ráöntjük a zöldségekre. Óvatosan összeforgatjuk, majd a kikapart paradicsomba töltjük. Tálalás előtt hűtőbe tesszük.


Miután elfogyott a paradicsomos változat, így nézett ki.