Leopárd kalács

Ez a leopárd kalács egy igen tetszetős és mutatós darab. Macerásnak tűnhet az elkészítése, pedig igazából nem annyira az. Nem mondom, hogy nem időigényesebb, mint egy sima kalácsot megsütni, de a végeredmény megéri a fáradozást.

Hozzávalók:
50 dkg liszt,
2,5 dl tej,
7 g szárított élesztő,
4 evőkanál cukor,
2 csomag vaníliás cukor,
1 citrom reszelt héja,
1 tojás,
1 tojás sárgája,
5 dkg olvasztott vaj,
5 g só,
a sötétebb részekhez:
2 + 1 evőkanál kakaó
2-3 evőkanálnyi tej
a lekenéshez:
1 tojásfehérje

Elkészítés:
A tészta hozzávalóit egy tálba tesszük és sima tésztává gyúrjuk. Ezután három részre osztjuk, két egyforma és egy kicsivel nagyobb gombócot formázunk belőle. A nagyobb tésztát letakarjuk, meleg helyen kelni hagyjuk (ez lesz a világos rész), a másik két tésztát a kakaóval összegyúrjuk. Az egyikbe belegyúrunk 1 evőkanál kakaót, amit előzőleg pici tejjel elkevertünk (ez lesz a világosabb színű), a másikba pedig 2 evőkanál, szintén kevés tejjel elkevert kakaót, (értelemszerűen ez lesz a sötétebb rész). Ezt a két gombócot is letakarjuk és meleg helyen a kétszeresére kelesztjük.
A megkelt gombócokat 5-6 egyforma részre vágjuk, és kis gombócokat formázunk belőle. A tepsink méretétől függően tudjuk eldönteni, hogy hány részt készítsünk. Nekem most csak 5 lett, de aki úgy látja, hogy tud több is lenni, ossza nyugodtan több részre.  
A legsötétebb gombócokat henger alakúra sodorjuk, kb. 30 cm hosszúra, de ez is a tepsi méretétől függő, majd a világosabb barna részt akkorára nyújtjuk, hogy a hengerünket befedje, végül a világos résszel beborítjuk a már két rétegből álló hengert. Ha nehezen érthető a leírás szerint, a neten több helyen is van fázisfotós leírás, ott meg lehet nézni, hogy kell készíteni.

Ha még több mintát szeretnénk, akkor a hengereket a tepsi méreténél kétszer hosszabbra formázzuk, majd megfelezzük. Így sokkal magasabb kalácsot kapunk. Én kalácssütő formába tettem abba csak ennyi fért el.

Zsemlegombóc kapormártással

Már többször szemeztem a zsemlegombóccal, most rászántam magam és elkészítettem. Vegyes fogadtatása volt a családban, de ez nem a gombóc hibája, egyszerűen válogatós mindenki. :) Ennyi....
A kapormártással való párosítása az én ötletem volt, de más mártással is fogyasztható. A fiam fokhagymás tejföllel öntötte le, neki úgy jött be.

Hozzávalók:
a gombóchoz
4 db zsemle, vagy 6 db kifli,
2 közepes hagyma,
2 tojás,
só, 
bors, 
kb. 4 dl tej,
2 ek liszt,
2 ek olaj,
1 csokor petrezselyemzöld

a kapormártáshoz
diónyi vaj,
2 ek liszt,
3 dl tej, 
só,
őrölt, fehér bors ízlés szerint,
1 kis csokor friss kapor

A zsemlét felkockázzuk, majd egy serpenyőben megpirítjuk. Nem kell semmilyen zsiradékot aláönteni. A hagymát apróra vágjuk, az olajon megdinszteljük. A pirított kockákra ráöntjük a tejet, hozzáadjuk a felvert tojásokat, majd a többi hozzávalót. Jól összekeverjük, majd 10 percet állni hagyjuk. Jól formázható állaga kell legyen, ha túl híg lenne, akkor adjunk még hozzá lisztet, ha túl száraz, akkor tejet. Vizes kézzel gombócokat formálunk belőle, majd sós forró vízben kifőzzük. Ez kb. 10 perc, a forrástól számítva.
A kapormártáshoz besamelmártást készítünk, majd beletesszük az apróra vágott kaprot. 
A besamelmártáshoz a vajat felforrósítjuk, hozzáadjuk a lisztet, majd állandó kevergetés mellett hozzáadjuk a tejet, addig főzzük, amíg a kívánt sűrűséget el nem érjük.  Ezt mindenki maga dönti el, hogy mennyire sűrűn szereti a mártásokat. Ízesítjük sóval, borssal.
A mártást a gombócokra kanalazzuk és már el is készült a remek köret. 

Csirkés enchilada

Ez egy mexikói étel, ami nagyon hamar elkészíthető és finom is. Tényleg nem érdemes kihagyni!

Hozzávalók:
5-6 db tortilla lap (20 cm átmérőjű),
1 nagyobb fej hagyma,
40 dkg csirkemell,
25 dkg valamilyen paradicsom alapú szósz, (salsa, bolognai, édes-savanyú, stb.)
10 dkg reszelt sajt,
1 ek olaj,
1 kis doboz csemege kukorica (elhagyható)
tetejére:10 dkg reszelt sajt

Elkészítés:
A hagymát apró kockákra vágjuk, majd az olajon megdinszteljük. A húst is felkockázzuk, majd a hagymához adjuk. Ha szükséges akkor kevés forró vizet is tehetünk alá, míg megpuhul. Késes aprítóban felaprítjuk, hozzáadjuk a szószunk 80 százalékát, a kukoricát és a sajtot. Veszünk egy tortilla lapot, majd a közepére halmozunk középen egy csíkba a töltelékből, a csíkkal merőlegesen 2-3 ujjnyit behajtunk, majd mindkét oldalról szintén behajtjuk. A hajtogatott felével lefordítva, a kivajazott és két kanálnyi szósszal megkent edénybe tesszük. Megkenjük a maradék szósszal és megszórjuk reszelt sajttal. A sajt olvadásáig sütjük, melegen tálaljuk.

Szendvicskrémek

Az alábbi receptjeim teljesen saját elgondolás, (recept nélkül) készültek. Történt ugyanis, hogy egy állófogadáson hasonló fogások voltak felszolgálva, nekem nagyon megtetszett az ízvilág, így elkészítettem a családomnak is. Volt akinek egyik ízlett, másnak a másik.

Paradicsomos krém:
2 db paradicsom,
fél db kápia, vagy kaliforniai paprika,
2 ek. olíva olaj,
só,
csipet fehér bors,
2-3 friss bazsalikomlevél, vagy fél teáskanál szárított

A paradicsomot és paprikát nagyon apróra felkockázzuk, felaprítjuk a bazsalikomot, majd a többi hozzávalóval összekeverjük. Fogyasztás előtt lehetőleg valamennyit pihentessük a hűtőben, hogy az ízek összeérjenek.

Juhtúrós krém, avagy körözött:
kb.
20 dkg juhtúró,
diónyi vaj,
1 dl. tejföl,
csipet fehér bors,
1 mokkáskanál őrölt kömény,
1 mokkáskanál őrölt pirospaprika

A hozzávalókat alaposan összekeverjük, és kóstolás után eldöntjük, hogy kell-e bele sót tenni, hiszen a juhtúró alapból sós.

Tojásos krém:

3 főtt tojás,
egy kis fej hagyma,
3 evőkanál majonéz,
1 ek. tejföl,
1 ek. mustár,
diónyi vaj,
5 dkg reszelt, füstölt sajt,
só,
csipetnyi fehér bors,
néhány szál metélő hagyma apróra vágva

A főtt tojásokat, a hagymát, valamint a sajtot lereszelem, majd a többi hozzávalóval összekeverem. Ajánlott fogyasztás előtt kb. egy órával előbb elkészíteni, hogy az ízek összeérjenek.


Pirítóst készítünk, megkenjük fokhagymával, majd a tetszés szerinti krémmel megkenjük.





Fokhagymás, tejfölös, tojásos nokedli

Megmondom őszintén, hogy fogalmam sem volt, hogyan készül ez az étel, mígnem a múltkoriban véletlenül ráakadtam a receptre. Életemben először idén nyáron ettem ilyen kaját, Magyarországon. Lehet ha mifelénk is ismerik, de én nem hallottam róla. Most, hogy útmutatót is kaptam hozzá, gyorsan el is készítettem. Gyakorlatilag ez a legegyszerűbb változat, ahogy látom, ezt aztán ízlés szerint lehet variálni sajttal, hagymával, zöld
fűszerekkel, stb.

Hozzávalók 4 személyre:
A tésztához:
30 dkg liszt,
2 tojás,
1 kk só
2 dl víz
A nokedlira:
2 tojás,
1-1.5 dl tejföl,
3-4 gerezd fokhagyma,
só,
10 dkg szalonna
A nokedli hozzávalóit összekeverjük, kiszaggatjuk, majd sós vízben kifőzzük. Amíg fő, a szalonnát kis kockákra aprítjuk, majd zsírjára sütjük. A kész nokedlit átforgatjuk a zsíron, majd ráöntjük a felvert tojásokat. Annyira sütjük meg, amennyire lágyan szeretjük. A végén megszórjuk a sült szalonnával, illetve a tejfölbe kevert zúzott fokhagymás keverékkel leöntjük.
A kép nem lett túl dizájnos, mert annyira várták, hogy megkóstolhassák, hogy esélyem sem volt variálni. :)

Töltött paradicsom tulipán

Nos az ötlet nem tőlem származik, neten találtam, de attól függetlenül szuper jól néz ki. A tölteléket ízlés szerint lehet variálni, ki ahogyan szereti. Húsvétkor ez volt az előétel, nagy sikere volt. 

Hozzávalók:
személyenként 1 hosszúkás formájú paradicsom,
20 dkg ricotta, de ez lehet juhtúró is
2 főtt, reszelt tojás,
só,
őrölt fehér bors,
1 teáskanál szárított bazsalikom,
annyi szál újhagyma, ahány paradicsom

Elkészítés:
A paradicsomokat a tetejükön kb. félig keresztbe bevágjuk. A szárrésznél kis lyukat fúrunk. A töltelék hozzávalóit összekeverjük, majd a paradicsomok közepébe teszünk egy gombócnyit. Én néhánynak kivájtam a belsejét, karalábévájóval, de ez a paradicsom olyan volt, hogy kevés leve volt és elég nagy üreg volt benne. Épp jól jött a töltés szempontjából, a végére meg már eluntam és nem vájtam ki, de úgy is jó lett. Annyi, hogy így nyilván kevesebb töltelék fér bele, A végén az újhagymát belenyomjuk az alján készített lyukba, és máris kész van a paradicsom tulipánunk. Ha a töltelékünk túl híg lenne, tegyünk bele diónyi vajat, tegyük hűtőbe, a vajtól megkeményedik.



Töltött fasírt, avagy Stefánia szelet

Akkora sikere volt legutóbb ennek a töltött fasírtnak, hogy ezután gyakrabban kell készítsem.

Hozzávalók:

1 kg darált disznóhús,
1 zsemle, vagy egy szelet kenyér,
2 nyers tojás,
3-4 főtt tojás,
só,
bors,
5-6 gerezd fokhagyma,
1 ek. oregáno,szárított
1 ek. szárított bazsalikom

A hozzávalók mennyisége változhat annak arányában, hogy kinek mekkora tepsije, formája van amibe készíti. 

Elkészítés:

A kenyeret vagy zsemlét beáztatjuk 1-1.5 dl vízbe, épp csak annyiba, hogy ellepje, majd jól kinyomkodjuk, hozzáadjuk a darált húshoz, majd minden egyéb hozzávalót is, kivéve a főtt tojásokat. Természetesen a fokhagymát előzetesen megpucolva, majd áttörve fokhagyma nyomón kerül bele. Ezután a masszát jól összedolgozzuk, kanállal, vagy kézzel. Vesszük a formánkat, majd kb. 2-3 ujjnyi masszát beleteszünk az aljába, majd a főtt tojásokat arányosan elosztva elhelyezzük. Jó egy kanállal egy kisebb mélyedést készíteni a tojásnak, majd a maradék masszát is ráhalmozzuk. Én kicsit meg szoktam formázni a tetejét, hogy elváljon a tepsitől. Alumíniumfóliával betakarjuk, így sütjük fél órát, majd levesszük róla és pirosra sütjük. Sütőtől függ, hogy kell-e alkalmazni ezt a módszert, nekem kellett, hanem a teteje megégett, de a közepe még nyers volt. 

Majomkenyér

Igazából fogalmam sincs miért hívják így, talán nem is fontos, a lényeg, hogy nagyon finom, nem lehet abbahagyni az evését. :)

A tésztához:

50 dkg liszt,
2 dkg vaj,
1 tojás sárgája,
2.5 dl tej (meleg),
80 ml víz (meleg),
6 dkg cukor,
7 g száraz élesztő,
1 ek. reszelt citromhéj,
2 csomag vaníliás cukor,
2 csipet só
A forma kikenéséhez
20 g puha vaj 
A bevonathoz
10 dkg olvasztott vaj,
10 dkg cukor,
4 teáskanál őrölt fahéj
A töltelékhez
100 g tejcsoki

Elkészítés:
Egy tálban összekeverjük a meleg tejet, a meleg vizet, a tojás sárgáját, a puha vajat, a kétféle cukrot és az élesztőt. A liszthez adjuk a sót, majd óvatosan hozzáadagoljuk a tejes keverékhez. Jól összegyúrjuk a tésztát, majd konyharuhával letakarjuk, duplájára kelesztjük. Amíg kel előkészítjük a bevonatot. A vajat felolvasztjuk, a cukrot összekeverjük a fahéjjal.
Amikor a tészta megkelt gombócokat tépkedünk (kb. 2 diónyi nagyságúakat) a közepükbe egy-egy kocka csokit teszünk. Először beleforgatjuk az olvasztott vajba, majd a cukros keverékbe. A kuglóf formát kikenjük a vajjal, majd a gombócokat körberakjuk, majd jön a következő réteg, addig míg elfogynak.  Letakarva kelesztjük még egy félórányit, majd megsütjük. Lehetőleg melegen kiborítjuk, mert beleragadhat. Langyosan a legfinomabb, amíg a csoki folyékony benne. 


Rántott cukkini újburgonyával

Nos, az igaz, hogy ez az étel nem mostanában készült, de el lehet most is készíteni, annyi különbséggel, hogy nem újburgonyából, cukkinit most is lehet kapni. Ez nálunk nagyon nagy kedvenc, minden nap meg tudná enni a család.


Hozzávalók 4 személyre:
2 db 20 cm-es cukkini,
1 kg burgonya,
1 tojás,
10 dkg liszt,
10 dkg prézli,
1 csokor petrezselyemzöld,
só,
bors,
olaj a sütéshez,
1 ek. vaj


Elkészítés:
A megmosott burgonyát sós vízben, héjában feltesszük főni. Amíg fő kisütjük a cukkinikat. A meghámozott cukkinikat kb 1-1.5 cm vastag karikákra vágjuk, sózzuk borsozzuk, majd lisztbe, tojásba végül prézlibe forgatjuk. Én aránylag kevés olajban szoktam sütni, mert sajnos a panír eléggé megszívja magát. Nem jó túl sokkal a sütés előtt besózni, mert sok levet ereszt. Én legalábbis nem szeretem. Miután szép aranybarnára sültek papírtörlőre szedjük. 
Amíg ezzel elkészülünk, bizonyára a krumplink is megfő. Meghámozzuk, felkockázzuk, a kanál vajat egy lábosban felforrósítjuk, rádobjuk a krumplit, jól átforgatjuk, ízesítjük sóval, illetve ki mivel szereti, majd rászórjuk az apróra vágott petrezselyemzöldet, azzal is átforgatjuk. Ezt a műveletet lehetőleg ne túl sokáig ismételjük, mert összetörik a krumpli. 

BÚÉK!

Boldog új évet kívánok minden kedves olvasómnak!

Ez az idei első blogbejegyzésem, azért kívánok most boldog új évet, na, de nem az utolsó. Természetesen nem csak annyit főzök, és eszünk amennyi recept felkerül a blogomra. Most is még rengeteg fotóm van, amihez már csak a receptet kell hozzáírni és már tehetem is közzé. Sajnos mindig lusta vagyok ezeket megírni. Nemrégiben elkezdtem egy hajócsipke blogot is vezetni, ahol az általam elkészített hajócsipke ékszereket osztok meg az érdeklődőkkel, nyilván az más jellegű, tartalmú blog, de ott csak fotók vannak, legalább nem kell írni. 
Ha valakit érdekel, itt  lehet megnézni. 

Sajtos háromszögek

Hozzávalók:
1/2 kg liszt,
1.5 dl langyos tej,
1 dl langyos víz,
0.5 dl olaj,
1 kk só,
1 kk cukor,
1 tojás sárgája,
1 ek tejföl, vagy joghurt,
25 g friss élesztő, vagy szárított

Töltelék:
10 dkg szobahőmérsékletű vaj,
2 tojás sárgája,
20 dkg reszelt sajt

Tetejére:
1 tojásfehérje,
reszelt sajt

Elkészítés:
Ha friss élesztőt használunk, akkor azt a langyos tejbe a cukorral együtt felfuttatjuk. Ha szárazt, akkor a liszttel összekeverjük, majd minden hozzávalót beleteszünk és sima tésztává dolgozzuk. A száraz élesztő nagy előnye, hogy nem kell a tésztát keleszteni, hanem máris lehet sütni. Esetleg egy keveset lehet hagyni, de nem muszáj. Ha friss élesztővel dolgoztunk, akkor a felfuttatott élesztőt a liszt közepébe tesszük, majd a többi hozzávalót is elkeverjük, majd összegyúrjuk. Félretesszük, de épp csak addig, amíg elkészítjük a tölteléket.
A tésztát kétfelé osztjuk, majd egyenként téglalap alakúra nyújtjuk, kb. fél cm vastagságúra. A vajat, egy csipet sóval eldolgozzuk a tojássárgákkal, így egy sima krémet fogunk kapni. Egy maréknyi sajtot tegyünk félre a szóráshoz. A vajas krém felével megkenjük az egyik lapot, majd megszórjuk a sajt felével. majd a téglalapot a hosszú oldalán feltekerjük. Az így kapott hengert háromszög formában feldaraboljuk, de nem teljesen hegyesre, hanem hagyunk úgy 1,5-2 cm a hegyesebbik felénél, a másik oldalon kb 6-7 cm széles legyen. Természetesen lehet más méretre is vágni. A kenéshez a tojásfehérjét egy kicsit elkeverjük, nem kell felverni, majd kenés után megszórjuk a sajttal. Tepsibe helyezzük és 10-15 percet állni hagyjuk, majd megsütjük.
A tölteléket lehet variálni, ahogy én is többször tettem, volt amikor pizzás tölteléket került bele, volt amikor kolbász, a lehetőségek száma szinte megszámlálhatatlan, mindenkinek az ízlésétől függ, mivel tölti meg.
Igazából melegen, vagy langyosan a legfinomabb, igaz annál tovább nem is tartott, de gondolom hidegen, vagy másnap sem rossz. :)