Lasagne

Nemrégiben a kislányom vendégségben volt, ott evett lasagnát és annyira ízlett neki, hogy végül én is elkészítettem. Valahogy úgy voltam vele azelőtt, hogy ez egy túl macerás recept (egyébként az is:), hátha nem ízlik a családnak, aztán mi lesz vele. Szerencsére nem maradt meg. :)
A hozzávalók aránya a tepsi méretétől függően változó. Legalább 4 rétegnek lennie kell, hogy ne legyen lapos. Az én tepsim 30 cm x 20 cm-es, a hozzávalók annak arányában vannak feltüntetve. Először elkészítjük a besamel mártást és a húsos ragut.

Hozzávalók:
Besamel mártás:
1/2 l tej
2 diónyi vaj,
4 ek. liszt, 
só, 
fehér bors,
késhegynyi őrölt szerecsendió,
2 kanál reszelt sajt (elhagyható)

Húsos ragu:
1 kg vegyes darált hús, (sertés és marha)
2 nagyobb fej hagyma,
3 ek olaj, vagy zsír,
400 g hámozott paradicsom, lehet konzerv is, 
vagy 
paradicsom alapú ízesített szósz,
2 dl víz,
1 ek oreganó,
1 ek bazsalikom,
só,
bors

Továbbá, értelemszerűen szükséges a lasagne tészta, ebből 30 dkg, valamint a tetejére a szóráshoz 5-10 dkg reszelt sajt.

A hagymát az olajon megdinszteljük, hozzáadjuk a húst, fehéredésig pirítjuk. Felöntjük a vízzel, ami legyen forró, de legalább meleg, hozzáadjuk a szószt, ízesítjük a fűszerekkel és kb. 10 percig forraljuk. Nem kell sokat főzni, a többi hozzávalóval együtt elkészül teljesen. A ragu jó szaftos kell legyen, nem lehet száraz, mert a tészta nem tud átfőni.

A besamelhez a vajat felforrosítjuk, a lisztet folytonos kavargatás mellett megpirítjuk, levesszük a tűzről, hogy kicsit hűljön, azért, hogy amikor a tejet hozzáadjuk ne csomósodjon össze. Kb. 5-10 perc után kavargatva hozzáadjuk a tejet, majd addig főzzük, amíg egy hígabb mártást kapunk. Ízesítjük, sóval, borssal, szerecsendióval, majd hozzáadjuk a sajtot is. 

Összeállítás:

A tepsi alját jó vastagon kikenjük vajjal, majd erre ráteszünk egy réteg besamel mártást, ezt befedjük tésztával. A tésztát nem szükséges előfőzni, ugyanis ez teljesen megpuhul a sütőben. Erre rájön egy réteg húsos ragu, illetve ezt a folyamatot addig ismételjük, amíg minden hozzávaló elfogy. A legtetején ragu kell legyen, ezt megszórjuk a reszelt sajttal. Az egészet befedjük fóliával, majd készre sütjük. Úgy is lehet, hogy a sajtot a sülés vége felé tesszük rá.
Ajánlott jó vastag falú tepsibe tenni, esetleg jénai tálba, mert megeshet, hogy hanem odasül!

Gofri

Nemrég került fel a menü repertoárba, máris nagy kedvenc lett ez az egyszerűen elkészíthető, akár reggelire, akár desszertként fogyasztható étel. Ebből az adagból elég kevés lesz, igaz, attól is függ, kinek milyen formájú a sütője és az mekkora. Ezért én indulásból két adagot szoktam bekavarni.

Hozzávalók:
1 tojás,
1/4 csésze olaj,
1/2 csésze tej,
3/4 csésze liszt,
1 cs. vaníliás cukor,
2 kk. cukor,
1 mk. sütőpor
csipet só

Elkészítés:
A tojást felverjük, hozzáadjuk a folyékony hozzávalókat, cukrot, vaníliás cukrot, legvégül a sütőporos lisztet. Palacsinta masszához hasonló kell legyen, csak sűrűbb. Picit kiolajozott gofrisütőbe adagoljuk kanalanként. Lekvárral, csokikrémmel, porcukorral meghintve, stb. tálaljuk.

Epres pohárkrém


Nos, mivel itt van az eperszezon, nem lehet úgy elmenni mellette, hogy az ember ki ne próbáljon finomabbnál-finomabb epres csodákat. Valahogy úgy vagyok vele, hogy az eper szerintem sütve nem jó, ezért inkább olyan recepteket használok, ahol nyersen kerül felhasználásra. Ez egy általam kitalált recept, akinek így nem jön be, lehet módosítani a hozzávalókon. Nálunk seperc alatt elfogyott.


Hozzávalók:
30 dkg eper,
2 cs. vaníliás cukor,
1 tasak főzés nélküli epres desszertkrémpor,
1 tasak tejszínhabpor,
6 dl hideg tej

Elkészítés:
Félreteszünk néhány szem epret a díszítéshez, a többit villával összetörjük. Az epres port, valamint tejszínhabport a tejjel, vaníliáscukorral mixerrel felverjük, majd hozzáadjuk az összetört epret. Nekünk ez pont elég édes volt, nem tettem bele pluszba cukrot, de akinek nem elég édes, nyugodtan tehet bele porcukrot. Tálkákba kanalazzuk, majd a tetejét a félretett eperrel, tetszés szerint díszítjük. Azonnal is fogyasztható, vagy tálalásig hűtőben kell tartani.
Fontos, hogy a tej hideg legyen, mert hanem a krém nem sűrűsödik be. Ha nem lenne elég sűrű a krém, lehet bele tenni tejszínhabfixet, lehetőleg mielőtt az eper belekerül, utána is lehet, de akkor már nehezebben kezelhető a krém.

Narancsos torta, sütés nélkül

Ez a torta a lányom szülinapjára készült. A fő szempont az volt, hogy ne legyen túl krémes, illetve édes, mert a tapasztalatom szerint az első pár falatot jóízűen megeszik a gyerekek, aztán a többi megmarad. Nos, telitalálat volt, nem maradt meg. :)

Hozzávalók:
20 dkg őrölt háztartási keksz,
2 ek porcukor,
5 dkg vaj,
1-2 dl tej,
2 ek kakaópor

a töltelékhez: 1 kg tehéntúró,
20 dkg porcukor,
2 cs. vaníliás cukor,
10 g zselatin,
1.5 dl tej vagy narancslé,
1 narancs reszelt héja,
4 dl szénsavas narancsos üdítő,
1 tasak vaníliás pudingpor,
2-3 db narancs

tetejére: 20 dkg olvasztott csoki,
1 ek olaj

díszítés:
hamis marcipánnal
1dl tej,
35 dkg cukor,
20 dkg liszt,
diónyi vaj,
ételfesték,
citrom vagy bármilyen más, kedvelt aroma 
A torta aljának a hozzávalóit összedolgozzuk, majd a tortaforma aljába nyomkodjuk. A tej mennyisége változó lehet a keksztől, de azt látni lehet, hogy összeáll-e a massza, avagy sem. Betesszük a hűtőbe.
A zselatint az egy dl tejbe v. narancslébe beletesszük, majd a csomagoláson levő utasítás szerint megolvasztjuk. Amíg olvad, elkészítjük a pudingot. 2 dl üdítőt odateszünk melegedni, amikor elkezd forrni, beletesszük a többi üdítőben elkevert pudingport és vaníliás cukrot. Megvárjuk míg kihűl. A tehéntúrót a porcukorral és reszelt narancshéjjal mixerrel jól kikavarjuk. Amikor kihűlt a puding, hozzáadjuk a tehéntúrós keverékhez, valamint a felolvadt zselatint is.
A krém felét rátesszük a tortalapra, majd rárétegezzük a vékony szeletekre vágott narancsot, majd erre jön a krém többi fele. Elsimítjuk, majd hűtőbe tesszük.
A mázhoz a csokit feldaraboljuk, hozzáadjuk az olajat, majd gőz felett felolvasztjuk. Ha nem akarunk kínlódni a szeletelésnél, akkor legyünk résen, és amikor a csoki még nem túl kemény, vagdossuk be a kívánt méretnél. (persze egyelőre csak a csokiréteget)
Nos, mivel az én tortámat díszítettem, ezért ezt nem tettem meg. Így a torta szeletelésénél a kést forró vízbe mártva szeleteltem, hogy ne törjön össze a csoki.
A legvégén jöhet a díszítés. Mondjuk a hozzávalót jó előre el kell készíteni, mert össze kell álljon. A tavaly is készítettem hasonló masszát, de valahogy nem voltam megelégedve vele. Ezért más receptet kutattam, így találtam erre a variációra. A tejet a cukorral és vajjal összefőzzük, pár percig, majd lassan hozzáadagoljuk a lisztet. Jó sűrű masszát fogunk kapni. Miután szoba hőmérsékletűre hűlt, hűtőbe tesszük. A kiválasztott mennyiséget, az óhajtott színre megfestjük. Ha folyékony színezőt használunk, akkor nyilván lágyul a masszánk, ezért porcukrot gyúrunk hozzá, addig, amíg jól formázhatóvá válik. Nekem személy szerint túl matt volt ez a massza, többször is betettem, kivettem a hűtőből, de akkor már túl száraz volt, töredezett, ezért vajas kézzel gyúrtam át. Így már kellően formázhatóvá, sőt fényessé vált, nem is ragadt.

Tehéntúrós torta, sütés nélkül

Ez egy nagyon egyszerűen elkészíthető torta, ugyanakkor sokféleképpen variálható.

Hozzávalók:
az aljához:
20 dkg őrölt háztartási keksz,
2 ek porcukor,
5 dkg vaj,
1 dl tej,
2 ek kakaópor

a töltelékhez:
1 kg tehéntúró,
15 dkg porcukor,
2 cs. vaníliás cukor,
2 dl tejszín,
1 tasak tejszínhabfix
10 g zselatin,
1 dl tej,
1 citrom reszelt héja

tetejére:
20 dkg olvasztott csoki,
1 ek olaj

Elkészítés:

A tortaalaphoz a hozzávalókat összevegyítjük, majd egy tortaforma alját megszórunk kevés őrölt keksszel és a masszát belenyomogatjuk. Betesszük a hűtőbe.
A zselatint az egy dl tejbe beletesszük oldódni. A tehéntúrót a porcukorral, vaníliás cukorral, citromhéjjal mixerrel kikavarjuk. A tejszínt a habfixszel szintén felverjük, majd összekeverjük a tehéntúrós masszával. A zselatint a tasakon levő előírás szerint felolvasztjuk, majd azt is a masszához adjuk. Rátesszük a kekszes alapra.
A csokit az olajjal gőz felett felolvasztjuk, majd a hideg tortára öntjük. Gyorsan rásimítjuk.. 

Variációk: a tehéntúrós krémet két részre osztjuk, rákenünk egy ujjnyi lekvárt, majd erre a másik adag túrós masszát
.
2. A tehéntúrós masszába, egy tasakból, 3 dl tejből főzött vaníliás pudingot kavarunk.










Kukoricaleves

Hasonló recepteket olvastam már, de most úgy alakult, hogy az éppen kéznél levő hozzávalókból dobtam össze ezt a variációt.

~saját recept~

Hozzávalók:
1.5 l víz,
egy kisebb doboz konzerv kukorica,
2 db babérlevél,
2 cikk fokhagyma,
arasznyi póréhagyma,
diónyi vaj,
1 tojássárgája,
2 ek tejföl,
ételízesítő

Elkészítés:
Az apróra vágott póréhagymát a vajon megdinszteljük, felöntjük forró vízzel, majd beledobjuk a babérlevelet. Kb. 10 percnyi főzés után beletesszük a zúzott fokhagymát, majd a kukoricát. Amikor ismét felfő a lé, a tojássárgáját elkeverjük a tejföllel, kevés levessel felhígítjuk, majd óvatosan belecsorgatjuk a levesbe. Kavargatás mellett kettőt lobbantunk rajta, ízesítjük ételízesítővel és már kész is van a levesünk. Aki krémlevesnek szeretné, az csak 1 liter vizet adjon hozzá, vagy még kevesebbet és a végén turmixolja össze.

Elegáns rántotta

Szerintem maga a recept nem annyira különleges a hozzávalóit tekintve, annál inkább a formaiságában rejlik az elegáns jellege.

Hozzávalók:
4 tojás,
12 szelet bacon szalonna,
kb. 5 dkg felkockázott sonka, vagy kolbász,
kb. 5 dkg felkockázott sajt,
fél db zöld+ fél db piros paprika apróra darabolva,
arasznyi póréhagyma felaprítva,

só,
bors,
egy szelet kenyér apróra tépkedve

Elkészítés:
A tojásokat felverjük,  beletesszük a többi hozzávalót, jól összeforgatjuk. Veszünk egy 12 darabos muffinsütő-formát, majd a bacon szalonnákat körbehelyezzük a formákba. Minden mélyedést 3-dig töltünk masszával, majd előmelegített sütőben megsütjük.