Fokhagymás, tejfölös, tojásos nokedli

Megmondom őszintén, hogy fogalmam sem volt, hogyan készül ez az étel, mígnem a múltkoriban véletlenül ráakadtam a receptre. Életemben először idén nyáron ettem ilyen kaját, Magyarországon. Lehet ha mifelénk is ismerik, de én nem hallottam róla. Most, hogy útmutatót is kaptam hozzá, gyorsan el is készítettem. Gyakorlatilag ez a legegyszerűbb változat, ahogy látom, ezt aztán ízlés szerint lehet variálni sajttal, hagymával, zöld
fűszerekkel, stb.

Hozzávalók 4 személyre:
A tésztához:
30 dkg liszt,
2 tojás,
1 kk só
2 dl víz
A nokedlira:
2 tojás,
1-1.5 dl tejföl,
3-4 gerezd fokhagyma,
só,
10 dkg szalonna
A nokedli hozzávalóit összekeverjük, kiszaggatjuk, majd sós vízben kifőzzük. Amíg fő, a szalonnát kis kockákra aprítjuk, majd zsírjára sütjük. A kész nokedlit átforgatjuk a zsíron, majd ráöntjük a felvert tojásokat. Annyira sütjük meg, amennyire lágyan szeretjük. A végén megszórjuk a sült szalonnával, illetve a tejfölbe kevert zúzott fokhagymás keverékkel leöntjük.
A kép nem lett túl dizájnos, mert annyira várták, hogy megkóstolhassák, hogy esélyem sem volt variálni. :)

Töltött paradicsom tulipán

Nos az ötlet nem tőlem származik, neten találtam, de attól függetlenül szuper jól néz ki. A tölteléket ízlés szerint lehet variálni, ki ahogyan szereti. Húsvétkor ez volt az előétel, nagy sikere volt. 

Hozzávalók:
személyenként 1 hosszúkás formájú paradicsom,
20 dkg ricotta, de ez lehet juhtúró is
2 főtt, reszelt tojás,
só,
őrölt fehér bors,
1 teáskanál szárított bazsalikom,
annyi szál újhagyma, ahány paradicsom

Elkészítés:
A paradicsomokat a tetejükön kb. félig keresztbe bevágjuk. A szárrésznél kis lyukat fúrunk. A töltelék hozzávalóit összekeverjük, majd a paradicsomok közepébe teszünk egy gombócnyit. Én néhánynak kivájtam a belsejét, karalábévájóval, de ez a paradicsom olyan volt, hogy kevés leve volt és elég nagy üreg volt benne. Épp jól jött a töltés szempontjából, a végére meg már eluntam és nem vájtam ki, de úgy is jó lett. Annyi, hogy így nyilván kevesebb töltelék fér bele, A végén az újhagymát belenyomjuk az alján készített lyukba, és máris kész van a paradicsom tulipánunk. Ha a töltelékünk túl híg lenne, tegyünk bele diónyi vajat, tegyük hűtőbe, a vajtól megkeményedik.



Töltött fasírt, avagy Stefánia szelet

Akkora sikere volt legutóbb ennek a töltött fasírtnak, hogy ezután gyakrabban kell készítsem.

Hozzávalók:

1 kg darált disznóhús,
1 zsemle, vagy egy szelet kenyér,
2 nyers tojás,
3-4 főtt tojás,
só,
bors,
5-6 gerezd fokhagyma,
1 ek. oregáno,szárított
1 ek. szárított bazsalikom

A hozzávalók mennyisége változhat annak arányában, hogy kinek mekkora tepsije, formája van amibe készíti. 

Elkészítés:

A kenyeret vagy zsemlét beáztatjuk 1-1.5 dl vízbe, épp csak annyiba, hogy ellepje, majd jól kinyomkodjuk, hozzáadjuk a darált húshoz, majd minden egyéb hozzávalót is, kivéve a főtt tojásokat. Természetesen a fokhagymát előzetesen megpucolva, majd áttörve fokhagyma nyomón kerül bele. Ezután a masszát jól összedolgozzuk, kanállal, vagy kézzel. Vesszük a formánkat, majd kb. 2-3 ujjnyi masszát beleteszünk az aljába, majd a főtt tojásokat arányosan elosztva elhelyezzük. Jó egy kanállal egy kisebb mélyedést készíteni a tojásnak, majd a maradék masszát is ráhalmozzuk. Én kicsit meg szoktam formázni a tetejét, hogy elváljon a tepsitől. Alumíniumfóliával betakarjuk, így sütjük fél órát, majd levesszük róla és pirosra sütjük. Sütőtől függ, hogy kell-e alkalmazni ezt a módszert, nekem kellett, hanem a teteje megégett, de a közepe még nyers volt. 

Majomkenyér

Igazából fogalmam sincs miért hívják így, talán nem is fontos, a lényeg, hogy nagyon finom, nem lehet abbahagyni az evését. :)

A tésztához:

50 dkg liszt,
2 dkg vaj,
1 tojás sárgája,
2.5 dl tej (meleg),
80 ml víz (meleg),
6 dkg cukor,
7 g száraz élesztő,
1 ek. reszelt citromhéj,
2 csomag vaníliás cukor,
2 csipet só
A forma kikenéséhez
20 g puha vaj 
A bevonathoz
10 dkg olvasztott vaj,
10 dkg cukor,
4 teáskanál őrölt fahéj
A töltelékhez
100 g tejcsoki

Elkészítés:
Egy tálban összekeverjük a meleg tejet, a meleg vizet, a tojás sárgáját, a puha vajat, a kétféle cukrot és az élesztőt. A liszthez adjuk a sót, majd óvatosan hozzáadagoljuk a tejes keverékhez. Jól összegyúrjuk a tésztát, majd konyharuhával letakarjuk, duplájára kelesztjük. Amíg kel előkészítjük a bevonatot. A vajat felolvasztjuk, a cukrot összekeverjük a fahéjjal.
Amikor a tészta megkelt gombócokat tépkedünk (kb. 2 diónyi nagyságúakat) a közepükbe egy-egy kocka csokit teszünk. Először beleforgatjuk az olvasztott vajba, majd a cukros keverékbe. A kuglóf formát kikenjük a vajjal, majd a gombócokat körberakjuk, majd jön a következő réteg, addig míg elfogynak.  Letakarva kelesztjük még egy félórányit, majd megsütjük. Lehetőleg melegen kiborítjuk, mert beleragadhat. Langyosan a legfinomabb, amíg a csoki folyékony benne.